Filmo „Poetas“ plakate – užkoduota žinutė
Šiandien Lietuvos žiūrovams pristatytas režisierių Giedriaus Tamoševičiaus ir Vytauto V. Landsbergio filmo „Poetas“ plakatas. Filmas, kurį rudenį Talino kino festivalio „Juodosios naktys“ žiuri pripažino geriausiu Baltijos šalių filmu, pasakoja žinomo lietuvių poeto gyvenimo ir nuopolio istoriją. Plakate, anot filmo kūrėjų, yra užkoduotos kelios poeto biografinės detalės. „Akyliausi pastebės, kad plakato fone panaudoti...
Skaityti daugiau >Šiandien Lietuvos žiūrovams pristatytas režisierių Giedriaus Tamoševičiaus ir Vytauto V. Landsbergio filmo „Poetas“ plakatas. Filmas, kurį rudenį Talino kino festivalio „Juodosios naktys“ žiuri pripažino geriausiu Baltijos šalių filmu, pasakoja žinomo lietuvių poeto gyvenimo ir nuopolio istoriją. Plakate, anot filmo kūrėjų, yra užkoduotos kelios poeto biografinės detalės.
„Akyliausi pastebės, kad plakato fone panaudoti KGB bylos fragmentai. Tai operacija kodiniu pavadinimu „Kanibalai“. Taip vadinosi operacija, kurios metu turėjo būti prieita prie partizanų vadaviečių, išaiškinti ir sunaikinti vadai. Archyvuose likę nemažai įrašų, kurie liudija, kad tai operacijai NKVD itin kruopščiai ruošėsi. Buvo verbuojami partizanų giminės, ryšininkai ir pažįstami. Taip buvo užverbuotas ir mūsų filmo herojus – poetas, kuriam teko Varno slapyvardis“, - pasakoja filmo režisierius G. Tamoševičius.
„Lietuvoje po Antrojo pasaulinio karo pabaigos, po antrosios sovietinės okupacijos karas nesibaigė. Jis tęsėsi dar mažiausiai dešimt metų. Šis karas vadinamas partizaniniu karu, nes kovoti prieš sovietų okupantus ir vietinius kolaborantus į miškus išėjo daugybė buvusių nepriklausomos Lietuvos karininkų, studentų, gimnazistų, mokytojų, kunigų. Šio pasipriešinimo okupantai nesugebėjo nuslopinti jėga, teko naudoti kitas priemones. Viena iš jų – vietinių išdavikų integravimas į partizanų gretas,“ – sako filmo režisierius ir scenarijaus autorius V. V. Landsbergis.
Anot G. Tamoševičiaus, filmas „Poetas“ pasakoja „dvigubo agento“ istoriją – gabaus poeto, literato, už antisovietinę literatūrą išmesto iš Lietuvos TSR rašytojų sąjungos ir sutikusio bendradarbiauti su NKVD, užmezgant ryšius su partizanais: „Už tokią išdavystę jam buvo pažadėtas grįžimas į sovietinių Lietuvos rašytojų elitą. Tačiau atsidūręs miške jis sugebėjo „užsimiršti“ – sukūrė puikių partizaniškų eilėraščių, antisovietinių satyrų, dainų. Filme nagrinėjama jo vidinė dilema – palaikyti miško brolius ar juos išduoti. Arba, kaip rašome filmo plakate – mirti su savais ar puotauti su priešais.“
Filme gabų to meto vaikų rašytoją įkūnija aktorius Donatas Želvys. Antisovietinės rezistencijos partizanų vado portretą sukūrė aktorius Dainius Gavenonis.
Filmas paremtas poeto Kosto Kubilinsko ir tikrų partizanų istorijomis, kurias filmo kūrėjai, konsultuodamiesi su istorikais, kruopščiai išstudijavo. Partizanų vado portretas filme buvo sukurtas, remiantis kelių žinomų Lietuvos partizanų vadų: Dzūko, Žemaičio ir Vanago biografijomis. Tačiau, anot filmo autorių, vis tik nereikia pamiršti, kad tai fikcinis kūrinys, kuriame kinematografinėmis priemonėmis kalbama apie žmogiškuosius pasirinkimus, drąsą ir žmogaus tragediją, ženklinančią didelės dalies pokario inteligentų gyvenimą, jų prisitaikymo prie okupacijos kelią.
Filmas „Poetas“ Lietuvos kino teatrų žiūrovams bus pristatytas jau vasario 16 dieną.
Filmo gamybą finansavo Lietuvos kino centras prie Kultūros ministerijos ir Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija. Filmą prodiusavo studija „APropos“. Prodiuseriai: V. V. Landsbergis ir Uljana Kim. Filmas yra Vilnius 700 programos dalis. https://www.700vilnius.lt/
Mažiau >