Filmas

HERKUS MANTASApie filmą:

Originalus pavadinimas: Herkus Mantas
Žanras: drama, istorinis
Filmo trukmė: 136 min.
Režisierius: Marijonas Giedrys
Scenarijaus autorius: Saulius Šaltenis
Muzika: Gedrius Kuprevičius
Vaidina: Antanas Šurna, Eugenija Pleškytė, Algimantas Masiulis
Sukurta:: Lietuva (1972)
Kalba:: lietuvių
Amžiaus cenzas: V - filmas skirtas įvairaus amžiaus žiurovams

Video:

Formatas: DVD
Išleidimo Lietuvoje data: 2008.12.12
Įgarsinimo kalbos: lietuvių, rusų

Trumpas filmo aprašymas:

„Šis filmas - memorialas prūsų tautai, savo kalba ir kultūra giminingai lietuviams, išnaikintai kryžiuočių ordino. XIII amžiuje prūsai sukilo, ilgam paralyžiuodami kryžiuočių veržimąsi į Rytus, ir krito žūtbūtinėje kovoje, palikdami pavergėjams savo žemes ir savo vardą..." Toks titras pasirodo ekrane po netrumpo prologo, iliustruojančio kryžiuočių klastą: pasikvietę senąjį Montę bei kitus apkrikštytus prūsų didikus, jie juos sudegina.

Po kiek laiko iš Magdeburgo į Prūsiją paleidžiamas jaunasis krikščionis Henrikas Montė, augęs ten įkaitu, o dabar atsivežąs ir vokietę žmoną Kotryną (bet sūnelis Aleksandras lieka įkaitu, koks buvo ir tėvas). Davęs viešą priesaiką kryžiuočių dievams, herojus netrunka susigrąžinti prūsišką Herkaus Manto vardą, pradėti sukilimą dėl priešų grobiamų žemių, prievarta diegiamos svetimos religijos. Tačiau ir patį Herkų Mantą drasko vidiniai prieštaravimai: jis stovi tarp dviejų civilizacijų, jis tarsi - nei prūsas, nei vokietis. Norėdamas civilizuotai elgtis su belaisviais, jis nuteikia prieš save dalį tėvynainių genčių, tarp jų ir narsų Samilį, vadu vietoje jo paskirdamas žemos kilmės Auktumą ir tuo išprovokuodamas Samilio išdavystę. Žiemą prie Karaliaučiaus sienų ir tarp badaujančių mieste kryžiuočių, ir tarp juos tebesupančių prūsų kyla vidiniai nesutarimai. Bet pavasariop ordinas atsiunčia pastiprinimą, kuris ir lemia kovos baigtį. Mantas išsiunčia vėl pastojusią Kotryną į savo tėvoniją, bet vidaus priešai ją pagrobia, atiduoda fanatiškam pagonių kriviui Alepsiui, kuris paaukoja moterį dievams. Kai simboliškuose baigiamuosiuose kadruose Herkus Mantas vienas su kardu rankoje stovi prieš atjojančius ordino raitelius, tolimame vokiečių mieste trylikametis jo sūnus Aleksandras įšventinamas į teutonus.

 (C) Saulius Macaitis

Skaityti daugiau

Vartotojų įvertinimas:  
 9 / 10

Pasidalink su draugais
     

Registruokis ir dalyvauk! Komentarai

 • 2010-02-18 15:14:55ueap

  nesamone kazkokia
 • 2009-03-19 16:54:48Justele

  Puiki klasika.nera megstamiausias zanras, bet paziureti tikrai verta
 • 2009-01-23 17:20:09animatikas

  Puikus klasikinis,istorinis epas! Kas nors kiek domisi ir domejosi istorija,sis filmas papildys kiekvieno zinias ar isivaizdavimus dar ir vizualiai. Kaip 1972-iems metams,labai gerai padarytas filmas.Juodai balta estetika suteikia filmui tik daugiau realumo ir tarsi nukelia i tuos laikus.Idomu butu pamatyti kokio Ridley Scott'o nufilmuota versija.Netgi sugretinciau si filma su mineto rezisieriaus "Gladiator",nors ir skirtingais laikmeciais filmai daryti.
 • 2008-12-28 12:14:47Trulis

  Labai senas filmas bet reikia savo istorija dometis
 • 2008-12-23 19:13:00Romanas

  Idomu bus paziuret. Pirksim.
 • 2008-12-16 19:48:29daivule

  visai nieko toks pries istorinis filmas...juk idomu kaip seniau kariaudavo...
 • 2008-12-14 22:15:03s4nt4

  haha geras. Pirksiu butinai :!!!
 • 2008-12-07 14:20:11saCool

  OOO koks filmas DVD išėjo..

Registruotiems vartotojams

Tapkite registruotu nariu
Pamiršai slaptažodį?

Reklama


 

Naudingos nuorodos:

Apple elektroninė parduotuvė

DVD filmai ir priedai kompiuteriams internetu