
Nepagrįstos kraujo donorų baimės
Pagrindinės problemos, su kuriomis susiduria kraujo donorystės centrai siekiantys paskatinti žmones duoti kuo daugiau kraujo, tai nepagrįstos baimės ir klaidingos susiformavusios nuomonės. Tiesioginiame radijo stoties „Power Hit Radio" eteryje surengtos diskusijos metu savo patirtimi dalinosi ir į klausytojų pateiktus klausimus atsakinėjo „Kraujo donorystės centro" atstovė Rima Ulinskienė. Anot jos dažniausiai kylanti žmonių baimė, susijusi su kraujo...
Skaityti daugiau >Pagrindinės problemos, su kuriomis susiduria kraujo donorystės centrai siekiantys paskatinti žmones duoti kuo daugiau kraujo, tai nepagrįstos baimės ir klaidingos susiformavusios nuomonės.
Tiesioginiame radijo stoties „Power Hit Radio" eteryje surengtos diskusijos metu savo patirtimi dalinosi ir į klausytojų pateiktus klausimus atsakinėjo „Kraujo donorystės centro" atstovė Rima Ulinskienė. Anot jos dažniausiai kylanti žmonių baimė, susijusi su kraujo donoryste- „Ar nebūsiu apkrėstas krauju plintančia liga?". Toks klaidingas mitas yra užsilikęs dar nuo sovietinių laikų, kuomet nebuvo vienkartinio naudojimo instrumentų. Tais laikais visi instrumentai buvo sterilizuojami ir naudojami po keletą kartų, tame tarpe ir adatos ir kraujo talpyklos indai. „Galiu visiems garsiai pasakyti, jog jau seniai kraujo paėmimui naudojami vienkartinio naudojimo instrumentai ir užsikrėsti krauju plintančia liga, priduodant savo kraują- neįmanoma",- daugiau nei užtikrintai paneigė tokį iš senų laikų atėjusį gandą Rima Ulinskienė.
Kitas klausimas, dažnai iškylantis atėjusiems duoti kraujo, ar jis nebus nelegaliai išvežtas ir parduotas kitose šalyse. Tačiau, anot specialistės, asmeniškai ji apie tokius veiksmus nėra girdėjusi ar su jais susidūrusi. Taip pat pridūrė, jog tai nei teoriškai nei praktiškai nebūtų įmanoma, nes visi kraujo donorystės centrai yra nuolat tikrinami atsakingų institucijų, kurios stebi, kur keliauja iš donoro paimtas kraujas. Ir jis jokiu būdų negali atsidurti kitur, nei turėtų. „Todėl mes žmones patikiname visu 100 proc., jog jų kraujas bus panaudotas tik pagal paskirtį Lietuvos ligoninėse gelbstint žmogaus gyvybę",- pasakojo specialistė.
Neretais atvejais atėję duoti kraujo žmonės, lieka nieko nepešę.„Deja, vien tik geros valios neužtenka. Donoras turi atitikti dar ir keliamus reikalavimus, t.y. jo kūno masė turi viršyti 50-ies kg limitą, turi būti sveiki ir nesirgti tokiomis ligomis kaip hepatitas, tuberkuliozė ir panašiai. Kraujas imamas tik iš sulaukusiųjų pilnametystės bei nevyresnių nei 60-ies metų asmenų. Todėl net raštiški tėvų sutikimai leidžiantys nepilnamečiams duoti kraujo- netinka",- dalį griežtų reikalavimų išdėstė Rima Ulinskienė.
Anot kalbintos specialistės, labiausia patartina kraują duoti vyrams, kadangi pastarųjų kraujas neatsinaujina. Donorai, duodantys kraują 2-3 kartus per metus, turi daugiau energijos bei stipresnį imunitetą. Taip pat vertėtų atkreipti dėmesį, jog žmonės donorai sunkių sužalojimų arba sužeidimų atvejais turi didesnę tikimybę išgyventi negu niekada nedavęs kraujo. Taip yra todėl, nes pirmųjų organizmai yra labiau pratę prie situacijų, kuomet reikia dėl tam tikrų priežasčių astatinėti kraują.
Jau šį penktadienį, t.y. spalio 30 dieną, visi norintys tapti neatlygintinais donorais, galės tai padaryti netradicinėje erdvėje- kino teatre kraujo donorystės akcijos „Ką Pjūklas atima, tu gali išgelbėti" metu. Nuo 16 val., kino teatruose „Forum Cinemas Vingis" Vilniuje, „Forum Cinemas Kaunas", „Forum Cinemas Šiauliai", Panevėžio kino teatre „Forum Cinemas Babilonas" bei abiejuose „Cinamon" kino centruose Kaune ir Klaipėdoje visi norintys ir galintys galės paaukoti savo kraują. Visų atėjusių donorų laukia kvietimai į filmo „Pjūklas 6" premjerą bei „Kraujo donorystės centro" įsteigtos dovanos. Be to, pirmų dviejų, atėjusiųjų duoti kraujo, visuose šešiuose akcijoje dalyvaujančiuose kino teatruose laukia ypatingos dovanos -filmo „Pjūklas" pirmų 5-ių dalių DVD pakuotės.
Mažiau >